Instrumenti

| 13.02.2020 | Koncerti

Džemma Skulme un “Instrumenti” Dubultu stacijā

Piektdien, 7. februārī mākslas stacijā “Dubulti” notika izstādes “Džemma Skulme. Saruna ar laiku” atklāšana. Izstādes atklāšanu ar savu mūziku un stāstiem paspilgtināja arī grupa “Instrumenti”, kuru divu jaunāko albumu – “Atkala” un “Cilvēks” – vizuālais noformējums veidots ciešā sadarbībā ar mākslinieci.

Jānis Šipkēvics pastāstīja, ka viņa pirmā tikšanās ar Džemmu Skulmi notika tieši Dubultu stacijā, kādas citas izstādes atklāšanā.

Sadarbība mūziķiem bijusi kā maratons – pagājuši divi gadi sarunās līdz brīdim, kad Džemma piekritusi piedalīties šajā piedzīvojumā. 

Grupa izpildīja vairākas dziesmas no abiem albumiem – “Ugunskura vieta ar skatu uz Latviju”, “Te saule aust”, “HES un tu”. Mūziķi arī atklāja, ka Džemma Skulme iesaistījusies dziesmu tapšanas procesā. “Instrumenti” regulāri devušies atrādīt Džemmai dziesmas, kas vēl bija tapšanas procesā, un māksliniece izteikusi vērtējumus par dziesmu tekstiem – norādījusi, ja kāds vārds nav šķitis atbilstošs, iedziļinoties katrā detaļā. Tomēr par dziesmas “Visā visumā Visums ir viss” tekstu Džemmai Skulmei komentāru nebija. Tā arī ir vienīgā dziesma no abos albumos ietvertajām, kuras vārdu autors nebija kāds no pašiem “Instrumentiem”, bet gan dzejnieks Māris Melgalvs.

Izstādē ir apskatāmi Džemmas Skulmes darbi, kas liecina, ka māksliniece nekad neapstājās pie tā, ko jau ir sasniegusi. Izstādē apskatāmas gleznas kvadrāta formā, kā arī mākslas darbs 3D vidē, kuru apskatīt var ar īpašām virtuālās realitātes brillēm. Pieejams arī sešas stundas garš videomateriāls ar Džemmas un “Instrumentu” sarunām, kā arī videotāsts par to, kā māksliniece ar režisora Reiņa Kalnaeļļa un video operatora, Džemmas mazdēla Jāņa Skulmes palīdzību radīja mākslu 3D vidē. 

Ļoti interesanti ir arī redzēt mākslinieces rakstītās piezīmes gleznu otrā pusē – tā ir iespēja apskatīt ne vien rezultātu, bet arī mākslas darbu tapšanas procesu.
Koncerta izskaņā Jānis Šipkēvics aicināja ikvienu turpināt atklāt kaut ko jaunu, iedvesmojoties no Džemmas Skulmes. Redzesloku paplašināt tā, lai tā nestā gaisma kļūst arvien plašāka, nevis koncentrēta vienā punktā kā lāzera stars.

Reinis Sējāns, Gatis Zaķis un Jānis Šipkēvics stāsta par sadarbību ar Džemmu Skulmi

Koncertā izmantotie instrumenti (haha) – elektriskās klavieres, melodika un šeikeris

Džemma Skulme neapstājās pie tā, ko jau ir sasniegusi, vienmēr atklāja kaut ko jaunu, piemēram, gleznas kvadrāta formā un māksla 3D vidē

Reinis Sējāns, Jānis Uplejs, Jānis Šipkēvics un Kristaps Šipkēvics